Co to jest pompa ciepła i jak działa?
W ostatnich latach pompy ciepła są jedną z najczęściej wybieranych form ogrzewania. Perspektywa dofinansowania, ciągle ulepszana technologia urządzenia, jak również rosnąca troska o środowisko naturalne, niskie koszty eksploatacyjne i prostota użytkowania, skłania właścicieli budynków do inwestowania właśnie w taką instalację energooszczędną.
W tym artykule omówimy:
Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które pozyskuje energię ze środowiska naturalnego. Wykorzystuje energię cieplną z odnawialnych źródeł energii, takich jak ciepło geotermalne (z ziemi), ciepło wód gruntowych i powierzchniowych oraz z powietrza. Służy do podgrzewania wody użytkowej, a także do ogrzania domów i budynków, w których jest zamontowana. Posiada również zdolność do chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów. Z tego względu jest bardziej funkcjonalna niż zwykły kocioł grzewczy.
Jak działa pompa ciepła?
Zgodnie z termodynamiką ciepło w naturalny sposób przepływa z obszaru o wysokiej temperaturze, do obszaru o niskiej temperaturze. W myśl tej zasady ciepło z ogrzanego domu ucieknie na zewnątrz, gdy tam zrobi się zimno.
Pompa ciepła działa w odwrotny sposób. Przekazuje energię ze strefy o niższej temperaturze (dolne źródło ciepła), do strefy o wyższej temperaturze (górne źródło ciepła). Zasilana jest energią elektryczną, a jej zużycie zależy od ilości energii przenoszonej między tymi strefami oraz różnicy temperatur. Bardzo dużą zaletą pompy jest fakt, że w sprzyjających warunkach potrafi czerpać z otoczenia aż 75% energii potrzebnej do ogrzania domu lub wody. Powoduje to, że tylko 25% energii musi zostać dostarczone w postaci prądu elektrycznego, za który musimy dodatkowo zapłacić. Dla wielu posiadaczy pomp ciepła ogromnym plusem jest również czystość oraz prostota użytkowania urządzenia.
Istnieją dwa główne rodzaje pomp ciepła: powietrzna oraz pobierająca energię z gruntu/wody. Obecnie są one coraz częściej stosowane w nowoczesnych budynkach.
Powietrzne pompy ciepła
W przypadku powietrznej pompy ciepła, powietrze z zewnątrz zaciągane jest za pomocą wirnika. Znajdujący się poza budynkiem układ wężownic z czynnikiem chłodniczym pochłania powietrze zassane przez wirnik, a następnie nagrzewa je i zaczyna parować. Wytworzony gaz przechodzi przez sprężarkę, która niezwłocznie podnosi jego temperaturę. Dalej przemieszcza się do wężownic rozmieszczonych wewnątrz budynku i tam uwalnia ciepło do otoczenia. W międzyczasie czynnik chłodniczy z powrotem wypływa na zewnątrz, gdzie odbiera kolejną partię ciepła i cały proces zaczyna się od nowa. Wytworzone ciepło użytkowe jest pompowane do kanałów powietrznych i może być transportowane do różnych miejsc w budynku lub posłużyć do podgrzewania wody.
Gruntowe pompy ciepła
Gruntowe pompy ciepła działają troszkę inaczej. Pobierają ciepło z gruntu lub zbiornika wodnego. Instalacja składa się z systemu rur z pętlą zamkniętą dla gruntu lub pętlą otwartą dla wody. Rury w pętli zamkniętej wypełnione są czynnikiem chłodniczym, mieszaniną wody z płynem niezamarzającym. Płyn krążący w rurach odbiera ciepło z ziemi. W pętli otwartej wykorzystywana jest woda ze studni głębinowej lub jeziora. Następnie w obu przypadkach ciepło zostaje przekazane do wymiennika ciepła znajdującego się w pompie i cały proces zachodzi tak jak w przypadku powietrznej pompy ciepła.
Do ogrzania większej powierzchni możliwe jest zamontowanie absorpcyjnej pompy ciepła, która działa w taki sam sposób jak pompa powietrzna, ale wykorzystuje amoniak zamiast czynnika chłodniczego. Takie rozwiązanie możemy zaobserwować w instalacjach przemysłowych, dużych obiektach komercyjnych i dużych obiektach domowych.
Coraz częściej inwestorzy skłaniają się do połączenia technologii pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne pozyskują energię, dzięki której zasilane są urządzenia w twoim domu np. telewizor, lodówka lub pompa ciepła. Dzięki połączeniu tych dwóch energooszczędnych rozwiązań możemy zredukować koszty związane z utrzymaniem domu w kategorii grzewczej oraz energetycznej do minimum.
Więcej na temat programu „Moje Ciepło„
Grenbud – oferujemy profesjonalny instalacje fotowoltaiczne Bydgoszcz, montaż pomp ciepła Bydgoszcz, serwis i montaż instalacji grzewczych i gazowych w województwie kujawsko-pomorskim. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły.