Fotowoltaika dla firm – co należy wiedzieć?

Instalacje fotowoltaiczne dla firm przynoszą wymierne korzyści w dłuższej perspektywie czasowej. Nie tylko pomagają zredukować koszty energii elektrycznej, ale także pozwalają uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii oraz rosnących cen prądu. Kiedy warto rozważyć montaż paneli słonecznych w firmie i jakie masz opcje?

Fotowoltaika dla firm ? dlaczego warto zainwestować już teraz?

Przedsiębiorstwa na co dzień zużywają bardzo dużo prądu. Nieustanne wahania cen energii powodują, że trudno jest przewidzieć, ile środków firma będzie musiała przeznaczyć na uregulowanie swoich zobowiązań względem dostawcy prądu w perspektywie najbliższych 2-3 lat. Brak stabilności cen negatywnie odbija się nie tylko na finansach firmy, ale także na przyszłych inwestycjach.

Niepewność w obszarze wydatków operacyjnych sprawia, że firmy coraz częściej poszukują alternatywnych źródeł energii, które pozwolą im zwiększyć stabilność budżetową oraz uniezależnić się od dynamicznych cen prądu. Rozwiązaniem tych problemów może być inwestycja w fotowoltaikę, która zapewnia oszczędności i większą przewidywalność kosztów operacyjnych.

Wśród licznych korzyści, jakie wiążą się z inwestycją w fotowoltaikę dla firm, warto wyróżnić także ograniczenie śladu węglowego, troskę o środowiska naturalne oraz kreowanie wizerunku przedsiębiorstwa jako nowoczesnego i odpowiedzialnego społecznie podmiotu, z którym warto nawiązać współpracę.

Fotowoltaika dla firm ? rodzaje instalacji

Decydując się na montaż fotowoltaiki, firmy mają do wyboru kilka rozwiązań, a każde z nich wiąże się z koniecznością dopełnienia określonych formalności. Rodzaje fotowoltaiki dla firm to:

  • Mikroinstalacje ? o mocy mniejszej niż 50 kWp, najłatwiejsze do wdrożenia, wymagane jest jedynie zgłoszenie do OSD, a koszt przyłączenia pokrywa zakład energetyczny. Jest to rekomendowana opcja dla przedsiębiorstw zużywających do ok. 47 000 kWh rocznie.
  • Małe instalacje ? o mocy od 50 kWp do 1 MWp, trudniejsze do wdrożenia, wymagają uzyskania pozwolenia na budowę (dla instalacji o mocy od 150 kW) oraz wpisu do rejestru MIOZE (Rejestru Małych Instalacji OZE). Jest to optymalne rozwiązanie dla firm, które rocznie zużywają od 48 000 kWh do 950 000 kWh.
  • Duże instalacje ? o mocy powyżej 1 MWp, najtrudniejsze do wdrożenia, wymagają między innymi uzyskania pozwolenia na budowę oraz koncesji WEE. Będzie to idealny wybór dla firm, które w ciągu roku zużywają więcej niż 950 000 kWh.

Fotowoltaika dla firm ? zasady rozliczeń, czyli net-meeting lub net-billing

Firmy coraz częściej decydują się na inwestycję w odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika. W sierpniu 2019 roku definicja prosumenta uległa rozszerzeniu o podmioty, które produkują energię na własne potrzeby, niezwiązane z główną działalnością przedsiębiorstwa. 

Obecnie firmy mogą zdecydować się na jeden z dwóch typów rozliczeń:

  • Pierwsza opcja to rozliczanie na zasadach net-meetingu, które polega na tym, że nadwyżki wyprodukowanej energii są przesyłane do sieci, a następnie odbierane w mniej wydajnych okresach. Z tej opcji mogą skorzystać firmy, które zainstalowały i zgłosiły fotowoltaikę przed 31.03.2022 roku. 
  • Natomiast firmy, które zamontowały fotowoltaikę po 1 kwietnia 2022 roku, rozliczają się na zasadzie net-billingu, który zakłada sprzedaż energii do sieci po cenach z giełdy energii, początkowo miesięcznych, a w dalszej kolejności godzinowych.

Przedsiębiorstwa dysponujące systemami fotowoltaicznymi o mocy przekraczającej 50 kW mają też możliwość sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii poprzez zawarcie umowy PPA (Power Purchase Agreement) ze sprzedawcą zobowiązanym lub uczestnicząc w aukcjach OZE.

Fotowoltaika dla firm ? rozliczenie ? jak efektywnie rozliczać nadwyżki?

Zasady rozliczania fotowoltaiki dla firmy zależą od mocy zainstalowanego systemu, formy prawnej przedsiębiorstwa, a także wybranego modelu rozliczeniowego. Dostępne formy rozliczenia to:

  • Mikroinstalacja do 50 kW (prosumencka) ? jest to model, w którym firma jest traktowana jako prosument i rozlicza się na zasadzie net-billingu, a nadwyżka energii trafia do sieci energetycznej i jest rozliczana według rynkowej ceny energii. Co istotne, w tym modelu firma produkuje energię wyłącznie na potrzeby własne i nie może jej sprzedawać poza systemem prosumenckim.
  • Mikroinstalacja do 50 kW (inna niż prosumencka) ? firma konsumuje wytwarzaną przez siebie energię, a nadwyżki może sprzedawać dowolnemu odbiorcy w ramach umowy PPA lub systemu wsparcia OZE, występuje również obowiązek zakupu przez sprzedawcę zobowiązanego.
  • Mała instalacja (mniejsza niż 1 MW) ? w takim wypadku firma również korzysta z własnej energii, a dodatkowo może odsprzedawać nadwyżki w ramach umowy PPA lub systemów wsparcia OZE (poza net-billingiem), występuje również obowiązek zakupu przez sprzedawcę zobowiązanego.
  • Farma fotowoltaiczna (o mocy większej niż 1 MW) ? firmy mogą skorzystać z dostępnych systemów wsparcia, np. aukcji OZE, oraz z opcji sprzedaży energii w ramach mechanizmów rynkowych, takich jak umowy PPA.

Fotowoltaika dla rolników ? jakie niesie ze sobą korzyści?

Rolnicy coraz chętniej sięgają po nowe technologie i wdrażają rozwiązania, które mają na celu automatyzację procesów związanych z produkcją rolną. Wśród tych innowacji fotowoltaika staje się jednym z kluczowych rozwiązań, które pozwala rolnikom na zmniejszenie kosztów energii, poprawę zrównoważonego rozwoju gospodarstw oraz uniezależnienie się od rosnących cen prądu. 

Fotowoltaika dla rolników umożliwia także:

  • zdobycie dodatkowych punktów PROW,
  • wykorzystanie nieużytków,
  • poprawę wizerunku,
  • korzyści finansowe,
  • optymalne zużycie prądu,
  • możliwość uzyskania dofinansowania na dalszy rozwój gospodarstwa,
  • redukcji emisji gazów cieplarnianych,
  • zwiększenie konkurencyjności na rynku krajowym i międzynarodowym.

Fotowoltaika dla firmy ? jak znaleźć najlepsze źródła finansowania?

Inwestycja w fotowoltaikę jest bardzo opłacalna, ale i dosyć kosztowna. Dlatego firmy często poszukują alternatywnych źródeł finansowania, które pozwolą im zrealizować projekt bez nadmiernego obciążenia budżetu. Jeśli nie możesz lub nie chcesz pokryć wydatków ze środków własnych, wybierz jedną z dostępnych opcji:

  • kredyt na fotowoltaikę dla firm,
  • dotacje,
  • nisko oprocentowane pożyczki rządowe i samorządowe,
  • leasing fotowoltaiki.

W Polsce funkcjonuje kilka programów, w ramach których można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż paneli słonecznych. Najważniejsze z nich to:

Fotowoltaika dla firm ? skorzystaj ze wsparcia specjalistów

Montaż paneli fotowoltaicznych to decyzja, która będzie rzutowała na przyszłość Twojej firmy. Dlatego warto przemyśleć wszystkie aspekty tej inwestycji i nawiązać współpracę ze specjalistami. W Centrum Techniki Grzewczej Grenbud pomożemy Ci dobrać rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Zapraszamy do kontaktu!

Przeczytaj również:

Jakie grzejniki do pompy ciepła?

Pompy ciepła stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Coraz więcej osób decyduje się na tę formę ogrzewania swojego domu. Zapewnia nie tylko ogrzewanie budynku, ale również ciepłą wo
Czynnik R 290

Czy propan R290 jest­ przyszłością czynników chłodniczych?

Wprowadzone przez Unię Europejską regulację odnoszące się do stosowania czynników chłodniczych w pompach ciepła początkowo wywołały obawy o możliwość dalszego stosowania urządzeń tego
Budynek pompa ciepla

Jaką pompę ciepła wybrać?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które pozyskuje energię ze środowiska naturalnego. Koszt inwestycji związany z jej zakupem i założeniem zależy od wielu czynników. Na polskim rynku d
Zamontowana pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną

Inwestycja w pompę ciepła dzięki dotacji od PGNiG – dla kogo?

Zakup i montaż pompy ciepła, jako urządzenia wykorzystującego odnawialne źródła energii, jest zawsze dobrym pomysłem. Jeżeli tylko jest taka możliwość, warto się na to zdecydować, tym ba
Z jakiego dofinansowania można skorzystać przy wymianie pieca gazowego?

Z jakiego dofinansowania można skorzystać przy wymianie pieca gazowego?

W Polsce funkcjonuje obecnie wiele programów ułatwiających mieszkańcom sfinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła czy fotowoltaiki, ale też dofinansowujących wymianę kotła gazowego. Z jakic

Ile kosztuje pompa ciepła?

Ile kosztuje pompa ciepła? Pompa ciepła staje się coraz bardziej popularnym sposobem na ogrzewanie domu.  To odnawialne źródło energii jest zdolne nie tylko do ogrzania pomieszczeń, ale r

Zakaz instalacji kotłów gazowych od 2027 r. na terenie Unii Europejskiej. Czy to prawda?

Zapoznaj się z nowym artykułem na ten temat. „Zakaz pieców gazowych – Jak wygląda rzeczywistość?„ Zakaz instalacji kotłów gazowych od 2027 r. na terenie Unii Europejskiej. Cz
Fotowltaika czyste powietrze dofiansowania

Czyste Powietrze 3.0 – wymiana źródeł ciepła na nowych warunkach w 2023 roku

Od 3 stycznia 2023 roku obowiązują nowe zasady programu Czyste Powietrze 3.0 – z punktu widzenia beneficjentów najistotniejsze zmiany zaszły w kwestii podwyższenia progów dotacji, co powin
Co nowe regulacje Unii Europejskiej oznaczają dla użytkowników pomp ciepła?

Co nowe regulacje Unii Europejskiej oznaczają dla użytkowników pomp ciepła?

Nowe regulacje, uchwalone w 2023 roku przez unijny parlament wprowadziły nieco zamieszania i obaw, zwłaszcza u osób, które korzystają już z pompy ciepła. Zmiany te dotyczą bowiem tych urządze
Przegląd pomp ciepła

Przegląd okresowy pompy ciepła – to musisz wiedzieć

W sytuacji, gdy inwestorzy coraz chętniej decydują się na montaż pompy ciepła w nowym budownictwie, jak i na modyfikację pod tym kątem już istniejących obiektów, niezwykle ważne jest budowa

Dodatki do ogrzewania gazowego 2022

Dodatki do ogrzewania gazowego 2022 W tym roku inflacja osiąga przerażające wyniki. Każdy z nas szuka oszczędności, a zbliżająca się wielkimi krokami zima budzi przerażenie i niepewność w
CZY POMPY CIEPŁA STANOWIĄ ALTERNATYWĘ DLA KOTŁÓW GAZOWYCH?

Czy pompy ciepła stanowią alternatywę dla kotłów gazowych?

W związku z wejściem w życie nowych, unijnych przepisów wprowadzających (w sposób stopniowy) zakaz korzystania z pieców gazowych, rośnie zainteresowanie alternatywnymi rozwiązaniami grzewczym
Copyright © 2023 by grenbud.pl.
All rights reserved. | Polityka Prywatności i Cookies

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Cookies.