W tym artykule dowiesz siÄ™:
Pompy ciepła stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Coraz więcej osób decyduje się na tę formę ogrzewania swojego domu. Zapewnia nie tylko ogrzewanie budynku, ale również ciepłą wodę użytkową, a w okresie letnim nawet chłodzenie pomieszczeń. Ze względu na ich popularność znajdziemy w internecie sporo pytań i odpowiedzi na wątpliwości i obawy inwestorów. Wiele osób zastanawia się, z jakimi grzejnikami dobrze współpracuje urządzenie. Czy konieczne jest montowanie ogrzewania podłogowego? Czy tradycyjne grzejniki ścienne pozwolą na odpowiednią wydajność maszyny?
Jeśli chcemy, aby pompa działała bez zarzutów, musimy zadbać również o górne źródło ciepła, jakim jest instalacja grzewcza rozprowadzająca ciepło z pompy po pomieszczeniach.
Pompa ciepła i ogrzewanie płaszczyznowe
Pompa ciepła idealnie współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym. Dzieje się tak z tego względu, że ogrzewanie podłogowe, sufitowe, czy ścienne to systemy niskotemperaturowe. Ich właściwe funkcjonowanie i efektywna praca jest możliwa dzięki dostarczeniu do nich czynnika grzewczego o niskiej temperaturze, około 30-40°C. Natomiast duża powierzchnia grzewcza zapewnia idealny rozkład temperatury we wnętrzu domu.
Te czynniki sprawiają, że płaszczyznowe odbiorniki pozwalają na osiągnięcie najlepszych efektów z możliwych w połączeniu z niskotemperaturową pompą ciepła. Dzięki tej konfiguracji nie powstają duże różnice temperatur pomiędzy górnym i dolnym źródłem ciepła. Zapewnia to efektywną pracę urządzenia, niskie koszty eksploatacji i doskonały komfort termiczny.
Pompy ciepła i grzejniki ścienne
Jak wiemy, ogrzewanie płaszczyznowe nie było jeszcze tak popularne kilka lat temu. Co więc z budynkami, które nie posiadają takiego systemu. Czy warto inwestować w pompę ciepła?
Inwestycja w niskotemperaturową pompę ciepła przy jej współpracy z tradycyjnymi grzejnikami niestety może okazać się nieopłacalna. Ze względu na to, że stare grzejniki do ogrzewania pomieszczeń potrzebują czynnika grzewczego o temperaturze 60-70°C, cała instalacja grzewcza będzie mniej wydajna, niż w przypadku ogrzewania płaszczyznowego.
Nie ma jednak powodów, aby rezygnować z inwestycji w pompę ciepła. Stale rosnące zainteresowanie urządzeniami niskotemperaturowymi sprawiło, że na rynku pojawiły się urządzenia spełniające wymogi klientów. Dzięki temu jesteśmy w stanie zamontować pompę ciepła w prawie każdym budynku i czerpać z niej satysfakcję przed długie lata.
Grzejniki niskotemperaturowe i klimakonwektory
Nie każda osoba inwestująca w pompę ciepła posiada nowy dom. Dla tych osób, które posiadają stare grzejniki i boją się, że pompa ciepła nie będzie wystarczająco wydajna mamy dobrą wiadomość. Nie muszą przerabiać całego domu i instalować ogrzewania płaszczyznowego. Z pomocą przychodzą nowoczesne grzejniki niskotemperaturowe.
Grzejniki płytowe, posiadają płaski kształt i wyróżnia je duża powierzchnia oddająca ciepło.
Na rynku dostępnych jest ich wiele modeli i rodzajów. Wyróżniamy: jednopłytowe, dwupłytowe, trzypłytowe, konwekcyjne. Ich dużą zaletą jest niewielka waga oraz to, że możliwe jest zachowanie bieżącego układu grzejników w pokojach. Niestety ich wadą są wysokie koszty montażu.
Alternatywnym rozwiązaniem są klimakonwektory. Z wyglądu bardzo przypominają tradycyjne grzejniki. Różnica jest taka, że posiadają wbudowane wentylatory, które wymuszają obieg powietrza. Dzięki temu czynnik grzewczy nie musi mieć wysokiej temperatury. Te urządzenia bardzo dobrze współpracują z pompami ciepła. Ich zaletą jest szybkie ogrzewanie pomieszczeń, natomiast do wad należą koszty montażu.
Pompa ciepła i stare budownictwo
Z pewnością można stwierdzić, że w celu uzyskania wysokiej efektywności pompy ciepła oraz niskich kosztów eksploatacji, należy połączyć ją z ogrzewaniem płaszczyznowym lub innym urządzeniem niskotemperaturowym. Tradycyjne grzejniki nie sprawdzą się w połączeniu z niskotemperaturową pompą ciepła.
Na szczęście to nie jedyne rozwiązanie. Producenci pomp ciepła wyszli naprzeciw właścicielom starszych domów, którzy chcieliby w nią zainwestować i nie ponosić dodatkowych kosztów. Na rynku istnieją wysokotemperaturowe pompy ciepła, których duża wydajność jest możliwa w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami.