Montaż pompy ciepła jest tak samo ważny, jak wybór dobrej jakości urządzenia. Warunkuje on prawidłowe działanie całej instalacji, ponieważ nawet najlepszej jakości pompa stwarza ryzyko awarii, jeżeli zostanie zamontowane w niewłaściwy i nieprofesjonalny sposób.
Z tego wpisu dowiesz się o:
Każdy rodzaj pompy ciepła montowany jest nieco inaczej. Instalacja powietrznej pompy ciepła wymaga znacznie mniejszych nakładów pracy, czasu oraz pieniędzy, niż instalacja pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym. Jest to spowodowane koniecznością uzyskania ekspertyzy dotyczącej działki i wykonania odwiertów.
Czy trzeba mieć uprawnienia do montażu pompy ciepła?
Rodzaje certyfikatów i uprawnienia
Certyfikat europejski
EUCERT – Europejski System Szkoleń i Certyfikacji Instalatorów Pomp Ciepła to program ujednolicający poziom szkoleń dla instalatorów pomp ciepła w całej europie.
Instalator, który posiada taki certyfikat, przeszedł 40- godzinne szkolenie teoretyczno-praktyczne, które zostało zakończone egzaminem. Bardzo dużym plusem jest fakt, że takie szkolenie nie jest nastawione na konkretnego producenta. W Polsce kurs przeprowadzany jest między innymi przez Polską Organizację Rozwoju technologii Pomp Ciepła, a jego ważność trwa dwa lata.
Instalator urządzeń OZE
Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii instalator pomp ciepła może zdobyć certyfikat potwierdzający jego kwalifikacje. W celu zdobycia takiego certyfikatu osoba ubiegająca się o niego musi mieć wykształcenie lub udokumentowane doświadczenie zawodowe. Zobowiązana jest również do odbycia szkolenia i zdania egzaminu nie później niż rok po jego ukończeniu. Tego typu kurs może odbyć się tylko u organizatora akredytowanego przez Urząd Dozoru Technicznego. Certyfikat ważny jest przez 5 lat.
Certyfikat F-gazowy
Pompy ciepła, które posiadają czynnik chłodniczy z grupy HFC, muszą być instalowane przez osobę z certyfikatem F-gazowym. Zgodnie z ustawą o substancjach zubożających warstwę ozonową, a także o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych osoby, które zajmują się instalacją, konserwacją lub serwisowaniem pomp ciepła, lub urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych pod względem wycieków i odzyskiwaniem z nich substancji, lub gazów zawierających fluorowane gazy cieplarniane, muszą mieć odpowiednie uprawnienia.
Brak certyfikatu potwierdzającego takie umiejętności może przynieść kary administracyjne zarówno na zleceniodawcę, jak i wykonawcę.
Montaż pompy ciepła w rękach ekspertów w dłuższej perspektywie zaoszczędzi Twój czas i pieniądze
Samodzielny montaż pompy ciepła to niełatwe zadanie, które może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Problemy z działaniem układu grzewczego, utrata gwarancji za pompę lub w skrajnych przypadkach nawet zagrożenie dla zdrowia i życia podczas niewłaściwego podłączenia urządzenia do instalacji elektrycznej.
Najlepszym rozwiązaniem jest zakup pompy ciepła od firmy, która oferuje również usługi instalacyjne. Jeśli z jakiegoś względu wybraliśmy firmę, która takich usług nie posiada, warto zamówić montaż u doświadczonego i profesjonalnego instalatora. Tylko taki montaż zapewni nam gwarancję, że pompa ciepła będzie nam służyć przez kolejne długie lata.
Firma Grenbud oferuje sprzedaż i montaż pomp ciepłą. Zapraszamy do kontaktu!