
Artykuły o pompach ciepła, Porady
Opublikowano: 13 maja 2022
Montaż pompy ciepła jest tak samo ważny, jak wybór dobrej jakości urządzenia. Warunkuje on prawidłowe działanie całej instalacji, ponieważ nawet najlepszej jakości pompa stwarza ryzyko awarii, jeżeli zostanie zamontowane w niewłaściwy i nieprofesjonalny sposób.
Każdy rodzaj pompy ciepła montowany jest nieco inaczej. Instalacja powietrznej pompy ciepła wymaga znacznie mniejszych nakładów pracy, czasu oraz pieniędzy, niż instalacja pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym. Jest to spowodowane koniecznością uzyskania ekspertyzy dotyczącej działki i wykonania odwiertów.
Czy trzeba mieć uprawnienia do montażu pompy ciepła?
W celu zainstalowania pompy ciepła nie wystarczy obejrzeć kilku filmików na youtubie i przeczytać instrukcji.
Niestety coraz częściej słyszy się, że sąsiedzi mają jakieś złe doświadczenie z pompą ciepła. Komuś nie dogrzewa, pobiera dużo prądu lub w ogóle jakoś szybko się popsuła. Dlaczego? Podstawowe pytanie brzmi: Kto dobierał i montował tę pompę ciepła? Najczęstszą przyczyną błędów i awarii jest właśnie niewłaściwe dopasowanie i montaż. Urządzenie musi być dobrane do konkretnego budynku i montowane przez doświadczoną osobę.
Pompy ciepła można podzielić na urządzenia hermetyczne i niehermetycznie zamknięte. Ten podział precyzuje wytyczne dotyczące ich montażu. Urządzenia hermetycznie zamknięte mogą być instalowane przez osoby, które mają uprawnienia nadane przez producenta pompy do montażu i jej uruchomienia. Natomiast w przypadku urządzeń typu split, które należą do grupy urządzeń niehermetycznie zamkniętych, instalacja jest możliwa tylko przez osobę posiadającą certyfikat dla personelu, zwany uprawnieniami f-gazowymi. Sam montaż pompy typu split, związany z poprowadzeniem rurociągu pomiędzy jednostkami może być zlecony osobie bez certyfikatu, niemniej jednak, aby połączyć obie jednostki, potrzebna jest osoba z takim uprawnieniem.
Rodzaje certyfikatów i uprawnienia
Certyfikat europejski
EUCERT – Europejski System Szkoleń i Certyfikacji Instalatorów Pomp Ciepła to program ujednolicający poziom szkoleń dla instalatorów pomp ciepła w całej europie.
Instalator, który posiada taki certyfikat, przeszedł 40- godzinne szkolenie teoretyczno-praktyczne, które zostało zakończone egzaminem. Bardzo dużym plusem jest fakt, że takie szkolenie nie jest nastawione na konkretnego producenta. W Polsce kurs przeprowadzany jest między innymi przez Polską Organizację Rozwoju technologii Pomp Ciepła, a jego ważność trwa dwa lata.
Instalator urządzeń OZE
Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii instalator pomp ciepła może zdobyć certyfikat potwierdzający jego kwalifikacje. W celu zdobycia takiego certyfikatu osoba ubiegająca się o niego musi mieć wykształcenie lub udokumentowane doświadczenie zawodowe. Zobowiązana jest również do odbycia szkolenia i zdania egzaminu nie później niż rok po jego ukończeniu. Tego typu kurs może odbyć się tylko u organizatora akredytowanego przez Urząd Dozoru Technicznego. Certyfikat ważny jest przez 5 lat.
Certyfikat F-gazowy
Pompy ciepła, które posiadają czynnik chłodniczy z grupy HFC, muszą być instalowane przez osobę z certyfikatem F-gazowym. Zgodnie z ustawą o substancjach zubożających warstwę ozonową, a także o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych osoby, które zajmują się instalacją, konserwacją lub serwisowaniem pomp ciepła, lub urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych pod względem wycieków i odzyskiwaniem z nich substancji, lub gazów zawierających fluorowane gazy cieplarniane, muszą mieć odpowiednie uprawnienia.
Brak certyfikatu potwierdzającego takie umiejętności może przynieść kary administracyjne zarówno na zleceniodawcę, jak i wykonawcę.
Montaż pompy ciepła w rękach ekspertów w dłuższej perspektywie zaoszczędzi Twój czas i pieniądze
Samodzielny montaż pompy ciepła to niełatwe zadanie, które może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Problemy z działaniem układu grzewczego, utrata gwarancji za pompę lub w skrajnych przypadkach nawet zagrożenie dla zdrowia i życia podczas niewłaściwego podłączenia urządzenia do instalacji elektrycznej.
Najlepszym rozwiązaniem jest zakup pompy ciepła od firmy, która oferuje również usługi instalacyjne. Jeśli z jakiegoś względu wybraliśmy firmę, która takich usług nie posiada, warto zamówić montaż u doświadczonego i profesjonalnego instalatora. Tylko taki montaż zapewni nam gwarancję, że pompa ciepła będzie nam służyć przez kolejne długie lata.
Firma Grenbud oferuje sprzedaż i montaż pomp ciepłą. Zapraszamy do kontaktu!