Z tego artykułu dowiesz się:
Zapoznaj się z nowym artykułem na ten temat. „Zakaz pieców gazowych – Jak wygląda rzeczywistość?„
Zakaz instalacji kotłów gazowych od 2027 r. na terenie Unii Europejskiej. Czy to prawda?
W ramach programu „czyste powietrze” wymieniono do tej ponad 388 tys. źródeł ciepła. Wiele osób zdecydowało się na wymianę starego „kopciucha” na piec gazowy. Właśnie dlatego informacje pojawiające się w internecie odniesieniu do zakazu instalacji kotłów gazowych wywołują dużą nerwowość.
Domysły i obawy, które pojawiają się w sieci, są interpretacją dwóch różnych propozycji:
- W projekcie REPower UE, Komisja Europejska zaproponowała zakaz samodzielnego instalowania kotłów na paliwa kopalniane od 2029r. Niemniej jednak komisja nie przedstawiła jeszcze wniosku ustawodawczego, a Państwa członkowskie będą miały niejednokrotnie możliwość zakwestionowania tego pomysłu.
- Propozycja Komisji Europejskiej w ramach nowelizacji przepisów dyrektywy o efektywności energetycznej mówi „brak wsparcia dla kotłów zasilanych paliwami kopalnymi” od 2027 r
Do tej pory nie ma oficjalnego pisma o zakazie lub ograniczenia stosowania kotłów gazowych.
Dlaczego Unia Europejska ma w planach ograniczyć/zakazać instalację kotłów gazowych ?
W ramach przyspieszenia transformacji energetycznej Europy pojawiły się pomysły zmian w odniesieniu do kotłów gazowych. Prawdopodobnie zmiany te są powiązane z toczącą się na Ukrainie wojną oraz chęcią szybkiego odejścia od surowców z Rosji. Duże znaczenie ma również cel unijny zakładający redukcję gazów cieplarnianych o 55% do 2030r. w krajach wspólnoty Unii Europejskiej. Nie ma najmniejszych złudzeń, że redukcja wykorzystywania gazu w gospodarstwach domowych to tylko kwestia czasu.
Duże zmiany czekałyby Polskę w ramach tych przepisów. Z raportów wynika, że ponad 40% Polaków używa gazu do ogrzewania swojego domu, węgiel wykorzystuje 26%, 10% drewno, a raptem 9% ciepło z sieci. Odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne, ale wciąż procentowo są rzadkością.
Jakie urządzenia grzewcze będzie można zainstalować po 2027 roku w UE?
W dużej mierze będzie to zależało od szczegółowych przepisów Państw Członkowskich UE. Po roku 2027 będziemy potrzebować urządzeń, które spełnią cele i założenia w zakresie dekarbonizacji, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa energetycznego dla społeczeństwa. W przypadku paliw gazowych niezbędne będą urządzenia zdolne do zmniejszenia zużycia paliwa oraz z możliwością połączenia z innymi źródłami ciepła. Takimi, które wykorzystują energię odnawialną.
Elektryfikacja wzrośnie głównie dzięki zastosowaniu pomp ciepła oraz instalacji hybrydowych. Z dużym prawdopodobieństwem swoją pozycję umocnią nowoczesne kotły na biomasę. Zwiększy się również wykorzystanie ciepła z kolektorów słonecznych do ogrzewania oraz przygotowania ciepła w procesach przemysłowych.
Pompy ciepła jako jedne z urządzeń, które w przyszłości mają zastąpić ogrzewanie gazowe
Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które pozyskuje energię ze środowiska naturalnego. Wykorzystuje energię cieplną z odnawialnych źródeł energii, takich jak ciepło geotermalne (z ziemi), ciepło wód gruntowych i powierzchniowych oraz z powietrza. Służy do podgrzewania wody użytkowej, a także do ogrzania domów i budynków, w których jest zamontowana.
Zgodnie z założeniem do 2026 roku w krajach należących do Unii ma zostać zamontowanych około 20 mln pomp, natomiast do 2030 roku, aż 60 mln. W Polsce w ramach rządowego programu „Moje ciepło” inwestor może liczyć na 21 tys. złotych dofinansowania na instalację pompy gruntowej oraz do 7 tys. do pompy powietrznej. Z programu mogą skorzystać tylko właściciele nowo budowanych domów, tzn. takich, w których pompy były instalowane od 1 stycznia 2021 roku. Program ma potrwać kilka lat. O dotację na montaż pompy ciepła będzie można ubiegać się do 2026 r.
Istotne jest, aby jakakolwiek zmiana w przepisach odbyła się w jak najmniej inwazyjny sposób. Obywatele muszą być w stanie finansowo, dokonać inwestycji niezbędnych do zakupu bardziej wydajnych i nowoczesnych urządzeń. Mowa tu o urządzeniach, które pozwolą na spełnienie wszystkich istotnych warunków:
- niezakłóconego zaopatrzenia w ciepło
- akceptowalnych kosztów eksploatacji
- zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza
Przypominamy jednak, że wszystkie zaproponowane dotąd zmiany są tylko propozycją Komisji Europejskiej. Nie wiadomo, czy propozycje zostaną przyjęte w pierwotnej formie, ani kiedy dokładnie wejdą w życie.