Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które pozyskuje energię ze środowiska naturalnego. Koszt inwestycji związany z jej zakupem i założeniem zależy od wielu czynników. Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów, marek oraz dostępnych funkcjonalności pomp, które ostatecznie wpływają na ich cenę. Każdy inwestor, który ma w planach założenie pompy ciepła w swoim domu, powinien zapoznać się z szeroką i różnorodną ofertą urządzeń dostępnych na rynku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jaka pompa ciepła jest najlepsza ?
Zależy dla kogo, gdzie i po co.
Na samym początku naszych poszukiwań powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego szukamy? Mianowicie, jakie zapotrzebowanie na ciepło ma nasz dom? Jakie funkcje ma spełniać pompa ciepła? Jaki budżet posiadamy?
Pompy ciepła są różne i mogą służyć do ogrzewania wody użytkowej, ogrzewania domu, a także do chłodzenia pomieszczeń w upalne dni. To, w jakim stopniu ma nam służyć znacząco wpływa na koszt inwestycji, jaki będziemy musieli ponieść.
Pompa ciepła powietrzna, czy gruntowa?
Zastanówcie się jaki rodzaj pompy ciepła: powietrzny, czy gruntowy chcecie i macie możliwość zastosować. Nie jest to zależne tylko od posiadanego budżetu. Jeśli chcecie zainwestować w pompę gruntową, musicie być pewni, że posiadacie wystarczającą ilość miejsca do zamontowania dolnego źródła ciepła.
Pompa gruntowa ma wiele zalet, jest bardziej efektywna w przypadku silnego spadku temperatury na dworze i tańsza w utrzymaniu, w porównaniu z pompą powietrzną. Dodatkowym atutem przemawiającym na jej korzyść jest fakt, że w okresie letnim, może być wykorzystywana do pasywnego chłodzenia pomieszczeń. Jest to możliwe dzięki temperaturze gruntu, która w upalne dni jest niższa niż powietrze na zewnątrz. Niestety to rozwiązanie jest droższe w instalacji i wymaga wykonania dodatkowych prac ziemnych.
Powietrzną pompę ciepła należy podłączyć do układu elektrycznego i hydraulicznego. Dzięki temu może ogrzewać wodę użytkową i dom. Jest prostsza i tańsza w instalacji. Nie wymaga wykonania prac terenowych oraz nie ma ryzyka niewłaściwego dopasowania dolnego źródła energii i szeregu błędów związanych z jej instalacją. Również i w przypadku powietrznej pompy ciepła mamy możliwość chłodzenia pomieszczeń w upalne dni, pod warunkiem zamontowania zaworu trój- lub czterodrożnego oraz zaworu rozprężnego w obiegu czynnika chłodniczego. Zawory trój- i czterodrożne zmieniają kierunek czynnika chłodniczego przez urządzenie i dają możliwość wyboru grzania lub chłodzenia.
Efektywność powietrznej pompy ciepła spada wraz z mocnym spadkiem temperatury na zewnątrz i w okresie zimowym może się zdarzyć, że będzie potrzebowała wsparcia dodatkowego źródła ciepła. Na szczęście istnieją już modele dostępne na polskim rynku, które skutecznie minimalizują ten spadek.
Koszty związane z inwestycją i eksploatacją pomp ciepła.
Koszty inwestycji w pompę ciepła zależą od wielu czynników. Jednym z nich jest wybór dolnego źródła ciepła, z którego urządzenie będzie pozyskiwać energię. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, powietrzna pompa ciepła jest tańsza w zakupie i instalacji od pompy gruntowej. Ważne są również parametry urządzenia, lokalizacja budynku oraz wielkość i jakość jego wykończenia. Inwestycja w pompę ciepła powinna być przemyślana, a budynek ocieplony przynajmniej w stopniu odpowiadającym obecnym normom budowlanym. Mile widziane będzie również niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe lub ścienne.
Niemniej jednak istnieją wysokotemperaturowe pompy ciepła, które doskonale sprawdzą się w modernizowanych domach, w których właściciel nie planuje wymiany grzejników i reszty instalacji.
Dodatkowo oprócz odpowiedniego doboru dolnego i górnego źródła energii (w przypadku pomp gruntowych) lub jednostki zewnętrznej i wewnętrznej (w przypadku pomp powietrznych), należy pamiętać, aby rzetelnie dopasować wszystkie podzespoły i dobrać moc pompy do zapotrzebowania budynku na ciepło. Ma to istotny wpływ na awaryjność i długość życia całego systemu.
Pompa o mocy większej, niż zapotrzebowanie energetyczne budynku, może generować zbędne koszty, które ostatecznie spowodują porównywalne lub wyższe nakłady finansowe związane z eksploatacją, w porównaniu z urządzeniem zasilanym kotłem.
Natomiast pompa o zbyt małej mocy może spowodować niedogrzanie domu w chłodne zimowe dni i konieczność korzystania z innego źródła ciepła.
Właściwe dobranie pompy ciepła najpewniejsze jest tylko w rękach specjalistów.
Jeżeli nie wiesz, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojego domu, postaw na doświadczenie i profesjonalizm. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego ogrzewania jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką należy podjąć, budując lub modernizując dom.
Jesteś zainteresowany montażem pompy ciepła?
Wybierając firmę GRENBUD, możesz być pewny, że otrzymasz profesjonalne doradztwo, montaż i gwarancję.
Sprawdź również naszą ofertę!