W Polsce funkcjonuje obecnie wiele programów ułatwiających mieszkańcom sfinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła czy fotowoltaiki, ale też dofinansowujących wymianę kotła gazowego. Z jakich dopłat można skorzystać, by zakup nowego urządzenia nie stanowił aż tak wielkiego obciążenia dla budżetu?
W tym artykule poznasz:
Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze - wymiana pieca gazowego na nowy
Chociaż program Czyste Powietrze jest kojarzony przede wszystkim z dopłatami do zakupu urządzeń związanych z odnawialnymi źródłami energii, w jego ramach dostępne jest także dofinasowanie do zakupu i montażu kotłów gazowych.
Dopłata dotyczy jednorazowej wymiany starego źródła ciepła (tak zwanego "kopciucha") na nowoczesny, niskoemisyjny piec gazowy (kocioł kondensacyjny). Dofinansowanie wymaga przy tym całkowitej rezygnacji z dalszego użytkowania w domu starego urządzenia.
Kotły gazowe to obecnie najchętniej wybierane źródła ogrzewania w domach jednorodzinnych - są urządzeniami, które wymagają minimalnej obsługi ze strony użytkownika (zazwyczaj jedynie w zakresie ustawiania parametrów pracy), a do tego pozostają niemal bezawaryjne. W przypadku dotacji z programu Czyste Powietrze konieczne pozostaje natomiast określenie, czy dotacja obejmować będzie inwestycję w kotłownię, czy też jedynie zakup samego urządzenia.
Dotacja Czyste Powietrze - kotłownia gazowa czy piec gazowy?
Jak wspomnieliśmy, inwestycja może zostać zakwalifikowana na dwa sposoby. Pierwszy dotyczy realizacji kotłowni gazowej. Do tego dochodzi w momencie, gdy budynek nie został wyposażony w przyłącze gazowe i do montażu nowego pieca konieczne jest jego poprowadzenie.
Drugą opcją jest dofinansowanie zakupu i montażu samego kotła gazowego w sytuacji, gdy w obiekcie budowlanym jest już założone przyłącze gazowe. Zarówno do zakupu pieca, jak i kotłowni gazowej, można uzyskać dopłaty na dwóch poziomach: podstawowym i podwyższonym. Na ostateczną wysokość dofinansowania wpływa informacja o dochodach (w przeliczeniu na jednego mieszkańca budynku).
Poziom podstawowy dofinansowania z programu Czyste Powietrze może zapewnić opłacenie 40% kosztów danej inwestycji. Podwyższony z kolei pozwala na pokrycie aż 70% kosztów związanych z wymianą kopciucha lub przygotowania kotłowni.
Dopłaty do kotła gazowego z innych źródeł
Nie tylko program Czyste Powietrze pozwala na uzyskanie dopłat do zakupu urządzeń grzewczych na gaz. Obecnie dofinansowanie oferuje także PGNiG. W tym wypadku wysokość dopłaty jest wyliczana indywidualnie dla każdego złożonego wniosku.
Dopłaty PGNiG przeznaczone są do dofinansowania inwestycji związanych z wymianą pieca na paliwo stałe na nowe urządzenie gazowe (kocioł kondensacyjny o klasie minimum "A") lub też zakup pompy ciepła w klasie minimum "A+".
W ramach programu prowadzonego przez PGNiG zakupu kotła dokonać można u dowolnego sprzedawcy - natomiast pompę należy wybrać u jednego z partnerów handlowych (lista dostępna na stronie internetowej operatora). Z tej oferty skorzystać można zarówno w przypadku budynków jednorodzinnych, jak i obiektów mieszkalnych innych niż jednorodzinne.
Również TAURON, jako kolejny operator, wprowadził własny system dofinansowania. Program "Ogrzej się z TAURONEM 2023" oferuje jednak jedynie możliwość zakupu pompy ciepła, w ramach wymiany starego systemu ogrzewania.
Czy można uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca gazowego na nowy?
Póki co żaden z programów dopłat nie oferuje możliwości dofinansowania zakupu i wymiany używanego pieca na nowy kocioł kondensacyjny. Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłych edycjach poszczególnych programów tego rodzaju opcja także się pojawi, na przykład w związku z koniecznością wymiany kotłów gazowych niskich klas na bardziej energooszczędne i bezpieczniejsze dla środowiska.