Począwszy od przyszłego, 2025 roku, kraje wspólnotowe powinny zaprzestać dotowania wymiany i montażu pieców zasilanych paliwami kopalnianymi, w tym gazem ziemnym (chyba że urządzenie stanowić będzie element instalacji hybrydowej). Docelowo całkowite wycofanie z użytku kotłów gazowych ma, na terenie Unii Europejskiej, nastąpić do 2040 roku. Przyjrzymy się dzisiaj szczegółom tych działań i sprawdzimy, jak odbiją się one na indywidualnych użytkownikach.
Dlaczego piece gazowe majÄ… być „zakazane”?
Na zakaz użytkowania pieców zasilanych gazem ziemnym wpÅ‚ywa, przede wszystkim, reforma systemu handlu emisjami (czyli EU ETS), zwiÄ…zana z wprowadzaniem opÅ‚at za emitowanie dwutlenku wÄ™gla. Takie rozwiÄ…zanie ma limitować iloÅ›ci gazów cieplarnianych generowanych przez obiekty przemysÅ‚owe. Zgodnie z nowelizacjami również inne obiekty budowlane stajÄ… siÄ™ odpowiedzialne za emisjÄ™ CO2 oraz zużywanie dostÄ™pnej energii. To z kolei wiąże siÄ™ z koniecznoÅ›ciÄ… stopniowego ograniczania możliwoÅ›ci użytkowania domowych kotłów na paliwa staÅ‚e oraz kotłów gazowych. Pierwszym, już istotnym dla wÅ‚aÅ›cicieli istniejÄ…cych domów, etapem jest podany we wstÄ™pie rok 2025. To wÅ‚aÅ›nie od tego momentu paÅ„stwa czÅ‚onkowskie nie bÄ™dÄ… dofinansowywać wymiany tak zwanych „kopciuchów” na urzÄ…dzenia na gaz ziemny. Ewentualne dotacje mogÄ… być wypÅ‚acane tylko w sytuacji, gdy piec gazowy stanowić bÄ™dzie element instalacji hybrydowej i zostanie potraktowany jako wsparcie, chociażby, wzglÄ™dem dziaÅ‚ania pompy ciepÅ‚a.
Ważne daty związane z zakazem dla kotłów gazowych
Unia Europejska zakłada, że z czasem wszystkie budynki mieszkalne oraz użytkowe znajdujące się na jej terenie powinny być obiektami zeroemisyjnymi. Oczywiście, proces ten zostanie rozłożony na kilka etapów, jednak warto wiedzieć, że zmiany te wejdą w życie w przeciągu kilku najbliższych lat, to jest:
- 2027 rok – od tego momentu energia czerpana z gazu ziemnego zostanie objÄ™ta dodatkowymi opÅ‚atami, co powinno prowadzić do tego, że korzystanie z tego paliwa stanie siÄ™ mniej opÅ‚acalne (wstÄ™pnie podano, że emisja tony dwutlenku wÄ™gla bÄ™dzie od 2027 roku kosztować 225 zÅ‚otych, by w ciÄ…gu kilku nastÄ™pnych lat osiÄ…gnąć cenÄ™ nawet 1000 zÅ‚otych),
- 2028 rok – w życie wejdzie zakaz instalowania nowych kotłów na gaz ziemny, ale tylko w budynkach bÄ™dÄ…cych wÅ‚asnoÅ›ciÄ… paÅ„stwowÄ…,
- 2030 rok – zakaz instalowania urzÄ…dzeÅ„ na gaz ziemny w obiektach prywatnych (w tym w blokach mieszkalnych, domach jednorodzinnych),
- Do 2040 roku – caÅ‚kowite wycofanie urzÄ…dzeÅ„ zasilanych paliwem staÅ‚ym.
W tym miejscu koniecznie trzeba zaznaczyć, że według wstępnych danych przedstawionych przez dyrektywę Unii Europejskiej, zakazy powyższe powinny dotyczyć tylko nowych budynków, dopiero stawianych. W przypadku starszych budynków nacisk kładziony będzie na ich termomodernizację. Ich dotyczyć będzie natomiast data 2040 r. Do tego czasu zakładana jest właściwie całkowita eliminacja systemów opartych na paliwach stałych.
Co stanie siÄ™ z polskimi programami dofinansowujÄ…cymi?
W Polsce caÅ‚y czas obowiÄ…zuje szereg programów pozwalajÄ…cych na dofinansowanie wymiany starego urzÄ…dzenia grzewczego na nowsze, o niższej emisyjnoÅ›ci. Zanim konkretne zapisy unijne zacznÄ… faktycznie obowiÄ…zywać, możliwe jest zatem unowoczeÅ›nienie systemu ogrzewania w swoim budynku. Ostatecznie, przez kilka najbliższych lat, użytkowanie już zainstalowanych urzÄ…dzeÅ„ gazowych nie bÄ™dzie zabronione. Jednym z popularniejszych programów jest nadal Czyste Powietrze, w ramach którego możliwe jest uzyskanie dopÅ‚at nie tylko do wymiany samego urzÄ…dzenia, ale też do przygotowania kotÅ‚owni gazowej czy wykonania niezbÄ™dnych przyÅ‚Ä…czy. Od 2024 roku podobne dotacje wprowadziÅ‚o także Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, czyli PGNiG. Dofinansowanie jest w tej sytuacji możliwe dla klientów tego podmiotu. Uwaga – w tym programie Å›rodki wypÅ‚acane sÄ… już po zakoÅ„czeniu inwestycji.