Nie tylko odbiorcy indywidualni mogą skorzystać z różnego rodzaju form dofinansowania zakupu i montażu pomp ciepła w domach prywatnych. Biorąc pod uwagę, że inwestycja związana z taką modernizacją obiektu nadal pozostaje dość kosztowna, nie dziwi fakt, że zarówno przedsiębiorcy, jak i na przykład rolnicy prowadzący gospodarstwo rolne szukają możliwości przynajmniej częściowego dofinansowania zakupu pompy ciepła. Z jakich ofert mogą skorzystać w ramach dopłat?
Z tego artykułu dowiesz się:
Program Energia Plus 2022/2023 – dofinansowania dla firm i przedsiębiorców
Program Energia Plus, jako system priorytetowy, wprowadzony został w 2019 roku. Jego podstawowym założeniem jest ograniczenie negatywnego wpływu działania przedsiębiorstw na środowisko naturalne. Duże znaczenie ma przy tym finansowanie takich modernizacji, które są w stanie wpłynąć na poprawę jakości powietrza.
Główną intencją twórców programu Energia Plus dla przedsiębiorstw było umożliwienie dofinansowania przedsięwzięć ekologicznych związanych z fotowoltaiką. Jednak, obok inwestycji o takim charakterze, Energia Plus może obejmować także dopłaty do innego rodzaju działań mających realny wpływ na ograniczenie negatywnych skutków wpływu przemysłu na naturę.
Tym samym, obok wsparcia inwestycji związanych z fotowoltaiką, Energia Plus zapewnia także, między innymi:
- dopłaty do inwestycji prowadzących do poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstw (głównie poprzez wprowadzanie energooszczędnych rozwiązań, takich jak oświetlenie czy też urządzenia przemysłowe o ograniczonym poborze energii),
- wsparcie w przypadku modernizacji sieci ciepłowniczych tak, by ograniczone zostały straty w trakcie przesyłu ciepła),
- finansowanie przedsięwzięć związanych z budową lub rozbudową obiektów przemysłowych tak, by korzystały z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych – w tym właśnie punkcie, obok fotowoltaiki, wspomnieć można o możliwości skorzystania z dopłat do zakupu oraz montażu pomp ciepła.
Należy pamiętać, że dofinansowanie w ramach tego programu przyjmuje formę pożyczki. Nabór wniosków odbywa się w tak zwanym trybie ciągłym. Obecna edycja programu Energia Plus przewiduje możliwość aplikowania w terminie do 13 grudnia 2024 roku (lub do wyczerpania środków przyjętych w ramach budżetu). Wnioski przyjmowane są tylko drogą elektroniczną – wymagane jest zalogowanie się na stronie generatora: https://gwd.nfosigw.gov.pl/, gdzie konieczne jest wybranie określonego programu, a następnie wygenerowanie i wysłanie wniosku, wraz z podpisem elektronicznym.
AgroEnergia – program dofinansowań OZE dla rolników prowadzących gospodarstwo
Program AgroEnergia opracowany został z myślą o osobach prowadzących gospodarstwo rolne. W jego ramach możliwe jest uzyskanie dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Maksymalna wysokość finansowania sięgnąć może 20% kosztów inwestycji.
Dofinansowanie obejmuje instalacje korzystające z odnawialnych źródeł energii. A, jak wiadomo, pompy ciepła stanowią istotny element przedsięwzięć OZE. Do skorzystania z tego rodzaju benefitów upoważnione są:
- osoba fizyczna – zarówno właściciel, jak i dzierżawca nieruchomości rolnej (od 1 do 300 ha) prowadzący gospodarstwo osobiście na co najmniej rok przed wnioskowaniem o dopłaty,
- osoba prawna – tak właściciel, jak i dzierżawca nieruchomości rolnych (ten sam przedział powierzchni użytkowej), który co najmniej rok przed złożeniem wniosku AgroEnergia prowadził działalność rolniczą/gospodarczą związaną z usługami rolniczymi.
Program AgroEnergia przewiduje dofinansowanie dwóch rodzajów inwestycji. To w pierwszej kategorii znajdują się przedsięwzięcia związane właśnie z pompami ciepła w zakresie mocy od 10 do 50kW. Przed złożeniem wniosku wymagane jest do tego przeprowadzenie audytu energetycznego.
Rolnicy prowadzący działalność rolną (beneficjenci wymienieni powyżej) mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach pierwszej części programu w okresie od 1 października 2021 roku do 20 września 2025 roku.