Z dzisiejszego artykułu dowiesz się:
Pompa ciepła nierozłącznie kojarzy się z ogrzewaniem domu. Jest to bardzo słuszne powiązanie, ponieważ jest to urządzenie grzewcze, pozyskujące energię ze środowiska naturalnego. Wykorzystuje energię cieplną z odnawialnych źródeł energii, takich jak ciepło geotermalne (z ziemi), ciepło wód gruntowych i powierzchniowych oraz z powietrza.
Okazuje się jednak, że idealnie sprawdza się w upalne dni, ponieważ równie dobrze chłodzi pomieszczenia.
W celu zapewnienia latem komfortowej temperatury w pokojach naszego domu mamy do wyboru dwa sposoby chłodzenia pompą ciepła: w trybie aktywnym lub pasywnym.
Pasywne chłodzenie domu pompą ciepła
Chłodzenie pasywne można nazwać również chłodzeniem naturalnym lub biernym. Jest ono możliwe tylko w domach, gdzie zamontowana jest gruntowych pompach ciepła. Do chłodzenia wykorzystuje dolne źródło ciepła, jakim jest grunt lub woda gruntowa, której temperatura jest znacznie niższa niż temperatura panująca we wnętrzu domu.
Dlaczego chłodzenie nazwane jest pasywnym? W tym trybie odbywa się bez uruchamiania sprężarki. Znacznie minimalizuje to zużycie energii, ponieważ pracuje tylko system sterowania oraz pompy obiegowe.
Dzięki pompom obiegowym dolnego źródła ciepła możliwe jest transportowanie schłodzonego czynnika roboczego do wymiennika ciepła. Z drugiej strony do wymiennika dostarczana jest woda, która została ogrzana w pomieszczeniach.
Następnie zimny czynnik absorbuje nadmiar ciepła dostarczonego z górnego źródła ciepła. Dzięki temu schłodzona woda grzewcza ma możliwość ponownego odebrania ciepła z pokoi. Cały cykl zaczyna się na nowo.
Chłodzenie pasywne jest możliwe tylko przy pomocy systemów chłodzenia oraz ogrzewania powierzchniowego np. ogrzewanie podłogowe, nagrzewnice.
Dzięki temu systemowi obniżymy temperaturę powietrza o kilka stopni, ale nie zapewnimy takiej kontroli temperatury jak podczas użytkowania klimatyzatorów.
Aktywne chłodzenie domu pompą ciepła
W przypadku, gdy pompa ciepła działa w trybie chłodzenia aktywnego dla pompy budynek przejmuje funkcje dolnego źródła ciepła. Takie chłodzenie jest możliwe dzięki odwróceniu kierunku przepływu czynnika roboczego w obiegu pompy przy jednoczesnym niezmiennym kierunku tłoczenia sprężarki.
Tryb chłodzenia aktywnego jest możliwy tylko dzięki pompom, które mają wbudowany zawór przełączający w układzie.
Wymiennik, który podczas ogrzewania jest skraplaczem, teraz zaczyna odbierać ciepło z układu grzewczego. Natomiast parownik przyjmuje funkcję skraplacza.
Chłodzenie domu pompą ciepła – pasywne czy aktywne?
Wybór chłodzenia zależy od kilku czynników. Począwszy od wyboru pompy ciepła: gruntowa czy powietrzna, upodobań mieszkańców odnośnie temperatury i jej kontroli oraz kosztów, jakie jesteśmy w stanie ponieść na zakup pompy ciepła i jej eksploatację.
Należy pamiętać, że pasywne ogrzewanie jest możliwe tylko przy stosowaniu gruntowej pompy ciepła oraz wydajniejsze przy ogrzewaniu płaszczyznowym tzn. podłogowym lub ściennym. Nie jest rekomendowane w przypadku instalacji grzejnikowych, głównie ze względu na małą powierzchnię i możliwość skraplania.
Pompy ciepła w trybie chłodzenia aktywnego, dzięki pracy sprężarki są znacznie bardziej efektywne. Nadmiar ciepła może być znacznie dłużej i szybciej oddawany do dolnego źródła ciepła. W tym przypadku zastosowanie klimakonwektorów może wpływać na powietrze, osuszając je, co skutecznie zapobiegnie wilgoci. Ten tryb zapewni również większy zakres regulacji temperatury w pomieszczeniach niż w przypadku trybu pasywnego.
Pompy z układem chłodzenia pasywnego mają ograniczoną wydajność i często są stosowane w domach z niewielkim zapotrzebowaniem na chłód. W budynkach o większych wymaganiach dobrze jest montować pompy ciepła z układem chłodzenia aktywnego. Tylko w tym trybie, niezależnie od wielkości domu, powietrzna pompa ciepła zapewni nam komfort w upalne dni.
Na polskim rynku istnieje wiele marek i modeli powietrznych pomp ciepła, które z powodzeniem spełnią wszystkie oczekiwania użytkowników odnośnie temperatury w domu. Wybór odpowiedniej pompy powinien być przemyślany, a dopasowanie urządzenia do wymagań domu pozostawione w rękach specjalistów.
Jesteś zainteresowany?
Skontaktuj się z nami, pomożemy dobrać odpowiednią pompę ciepła!
Sprawdź również naszą ofertę!
Montaż instalacji grzewczych w Bydgoszczy